Hulajnogi elektryczne, UTO - nowe przepisy! Dodano: 2021-07-28

Od 20 maja hulajnogi elektryczne i inne tego typu urządzenia są pojazdami. W życie weszło nowe prawo, które zakazuje jazdy chodnikiem, we dwójkę na jednej hulajnodze lub po alkoholu, a nakazuje poruszanie się zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Zmian jest oczywiście zdecydowanie więcej. Kto i na jakich zasadach może korzystać z hulajnogi elektrycznej, deskorolki lub chociażby zwykłych rolek?

Kogo obejmą nowe przepisy?

Po pierwsze, ustawodawca uregulował status nie tylko hulajnóg elektrycznych, ale również innych, podobnych pojazdów. Podzielono je na trzy grupy urządzeń:

  • Hulajnoga elektryczna (napędzana silnikiem elektrycznym, bez siedzenia i pedałów),
  • Urządzenie transportu osobistego UTO (pojazd napędzany elektrycznie bez siedzenia i pedałów, inny niż hulajnoga elektryczna) - np. deskorolka elektryczna lub pojazd samobalansujący,
  • Urządzenia wspomagające ruch - sprzęt sportowo-rekreacyjny (urządzenia napędzane siłą mięśni, przystosowane do poruszania się w pozycji stojącej) - np. rolki lub tradycyjna hulajnoga.

Nie zmieniły się tym samym przepisy dotyczące rowerów oraz rowerów wspomaganych elektrycznie. Większe hulajnogi elektryczne, wyposażone w siedziska również nie należą do żadnej z powyższych grup.

Co wolno?

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, UTO i sprzętu sportowo-rekreacyjnego są bardziej restrykcyjne niż te dla rowerów. Po pierwsze wyżej wymienione pojazdy będą mogły poruszać się wyłącznie po drogach dla rowerów, pasach rowerowych wydzielonych z jezdni lub trasach pieszo-rowerowych. Gdy żadna z tych opcji nie jest możliwa, w przypadku hulajnogi elektrycznej trzeba skorzystać z jezdni, jednak tylko gdy ograniczenie prędkości na niej to nie więcej niż 30 km/h.

Uregulowano też prędkość maksymalną, która dla wyżej wymienionych pojazdów wynosi teraz dokładnie 20 km/h na wszystkich drogach publicznych (tj. i na drodze rowerowej i na jezdni). To dość zaskakujące, bo większość hulajnóg pozwala na rozpędzenie się do 25 km/h (a niektóre więcej). Za przekroczenie prędkości policja będzie mogła nałożyć mandat.

Jeśli nie ma możliwości skorzystania ani z drogi dla rowerów, a na jezdni limit przekracza 30 km/h, użytkownik może skorzystać z chodnika. Bezwzględnie jednak musi ustępować pierwszeństwa pieszym i nie może przekroczyć "prędkości zbliżonej do prędkości pieszego". Jakiej dokładnie? Tego nie wiadomo, bo ustawodawca jej nie określił.

Czego nie wolno?

Jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne i UTO od czwartku prawo zabrania poruszania się nimi (na drogach publicznych) dzieciom przed ukończeniem 10. roku życia (nawet pod opieką rodziców). Młodzież w wieku 10-18 lat może korzystać z nich, ale musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy dowolnej kategorii (AM, A1, B1 lub T). Osoby pełnoletnie muszą jedynie znać przepisy ruchu drogowego, jednak ich znajomości nie muszą poświadczać żadnym dokumentem.

W przypadku sprzętu sportowo-rekreacyjnego, nie wprowadzono żadnych limitów wieku. Nie jest też potrzebna karta rowerowa ani prawo jazdy. Nowe przepisy zabraniają też jazdy po spożyciu alkoholu, poruszania się w dwie lub więcej osób na jednym urządzeniu oraz korzystania z telefonu podczas jazdy niezależnie od wieku i używanego pojazdu.

 

Gdzie parkować hulajnogi?

Przepisy regulują również możliwość zaparkowania hulajnogi elektrycznej na minuty. Pojazdy te będzie można pozostawić tylko na wyznaczonym do tego celu miejscu, a gdy go nie ma, na chodniku, ale tylko przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków:

  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • hulajnoga elektryczna będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Dla użytkowników przewidziano również szereg kar. Za rozmowę przez telefon (trzymany przy uchu) podczas jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł, za jazdę po spożyciu alkoholu: od 300 do 500 zł (w skrajnych przypadkach wyższą karę może orzec sąd), za niestosowanie się do warunków parkowania na chodniku: 100 zł, a za nieustępowanie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu: 350 zł.

źródło: https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27107781,od-dzis-nowe-przepisy-dla-hulajnog-elektrycznych-i-nie-tylko.html