Atrakcje

Jastrzębia Góra

Obelisk "Gwiazda Północy" - kamień oznaczający najbardziej wysunięty na północ, punkt linii brzegowej Polski. Usytuowany jest u podnóża wybrzeża klifowego, (za Szkołą Podstawową, róg ulic Słowackiego i Norwida).

 

Rozewie

Latarnia Morska - to legendarne i jedyne w swoim rodzaju miejsce... Przylądek Rozewie jest miejscem, które kiedyś było najdalej wysuniętym skrawkiem Polski. Znajdująca się w Rozewiu latarnia jest jedną z największych i najstarszych na polskim wybrzeżu. Jej błyski świetlne następują co 3 sekundy i widoczne są w odległości 23,4 mil morskich (1Mm = 1,852 m). Światełko to uratowało życie niejednemu rozbitkowi, a jej historia sięga czasów "potopu szwedzkiego". Wiele ciekawych legend i historii dotyczących tego miejsca można usłyszeć od pokoleniowych latarników. W budynku latarni znajduje się też muzeum latarnictwa polskiego oraz izba pamięci St. Żeromskiego ("Wiatr od morza"). Można również z bliska zobaczyć tę słynną żaróweczkę. Latarnię otacza jedyny w swoim rodzaju, wspaniały bukowy las porastający wysoki klif-doskonałe miejsce na spacery.

 

Chłapowo

Wąwóz Chłapowski - przez Kaszubów zwany "Rundnikiem", baśniowa, złota dolina ciągnąca sie od wsi Chłapowo i kończąca oczywiście się na pieknej plaży. Bogactwo roslin, zachwycające złoto kwiatów żarnowca, zarośla rokitnika, dzikie róze i wysokie zbocza parowe tworzą otoczenie jak z "Podróży Odyseusza". Wąwóz jak i większość terenów wokół Karwi jest terenem chronionym i należącym do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, jednakże piękno tego terenu jest wyjątkowe w skali całego wybrzeża.

 

Półwysep Helski

Półwysep Helski - wąski, a długi na 34km pas piaszczystego lądu oddzielający morze od zatoki. Najwęższe odcinki półwyspu znajdują się już u nasady półwyspu (1km od Władysławowa) i tu można dojść pieszo, aby wskoczyć wprost do Bałtyku albo wypożyczyć zagle i sprawdzić swe siły w płyciznach zatoki Między Władysławowem a Chałupami; (7 km) jest zlokalizowanych 5 pól; ściągają tu głównie amatorzy desek surfingowych, żaglówek, skuterów wodnych ... Warte polecenisą pole "Kaper" ze szkołą windsurfingową oraz "Małe morze" z przystanią i wypożyczlnią żaglówek, łodzi wiosłowych, kajakow, desek... po drodze na Hel warto odwiedzić "puste plaże Juraty..." i koniecznie zaliczyć spacer deptakiem biegnącym w poprzek całego półwyspu: od morskich fal do nasady mola spacerowego wysuniętego w wody zatoki.

 

Swarzewo

Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza - pieszo z Władysławowa dojdziemy tam zaledwie po półgodzinnym spacerze piękną polną drogą wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej Przez cały czas widać strzelistą, neogotycką wieże kościoła, wewnątrz którego jest podnoszony obraz Madonny Tronującej z Dzieciątkiem , po którego podniesieniu, widać rzeźbę Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza. Cudowna figura stoi na śródokręciu barokowego żaglowca, podkreślając tym związek Madonny z morzem. Interesująca też jest mała kapliczka z prawdziwą studzienką (miejsce odnalezienia Figurki) Wspaniałe legendy związane z tą figurką i piękne wnętrze kościoła stwarzają sprzyjającą atmosferę na "wakacje z Bogiem" 

Legenda mówi, że figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieźli tam, w XV wieku, holenderscy marynarze. Przerażeni sztormem zaczęli się modlić o ocalenie do drewnianej statuy Maryi, wyrzeźbionej w lipie przez jednego z członków załogi. W zamian ślubowali, że zaniosą figurę do pierwszej napotkanej osady, głosząc jej chwałę. Kiedy sztorm ustał, jeden z marynarzy zaniósł rzeźbę do pobliskiego Swarzewa. Ponieważ nie znał miejscowego języka i ciężko mu było rozmówić się z ludźmi, postawił figurę przy studni i odszedł. Ludzie, kiedy ją znaleźli, wybudowali dla niej kapliczkę. Okazało się wówczas, że woda w studni-kapliczki ma moc uzdrawiającą. Ściągali do niej chorzy i cierpiący, żeglarze, rybacy i gburzy. Mieszkańcy Helu, mający swoją świątynię, zabrali jednak Matkę Boską z Dzieciątkiem do siebie. W czasie reformacji zwolennicy M. Lutra wyrzucili ją do zatoki. Ta jednak z powrotem przypłynęła do Swarzewa, gdzie mieszkańcy na jej cześć postawili kościółek

 

Puck

PUCK pierwszy port Rzeczypospolitej
PUCK to miasto z 1348r, był pierwszym portem Rzeczypospolitej i również miejscem aktu zaślubin z morzem (10 lutego 1920 dokonał tego generał Józef Haller.) Jest to miasteczko o wyraźnym klimacie kaszubskim, z portem jachtowym, w którym odbywają się liczne imprezy żeglarskie, molem zakończonym kawiarnią panoramiczną i cennymi zabytkami 

Jedną z największych miejscowych atrakcji turystycznych jest coroczna pielgrzymka rybaków z Półwyspu Helskiego do Pucka i wspólne wypłynięcie na Zatokę Pucką, na środku której odprawiana jest msza święta.

 

Rzucewo

PAŁAC w Rzucewie nad zatoką pucką...
Pałac w Rzucewie (ok. 30 km od Karwi) - pałac neogotycki z 1845 r., leżący nad Zatoką Pucką. Przypomina średniowieczne zamczysko i jest otoczony pięknym parkiem, w którym znajdziesz niejedno drzewo będące pomnikiem natury. Na południe od niego prowadzi aleja wysadzana wiekowymi lipami, które według legendy sadził sam król Jan III Sobieski . Miejscowość ta od lat jest także miejscem badań archeologicznych. Odkryto tutaj osadę neolityczną ( kultura ceramiki sznurowej). Oryginalność znalezisk pozwoliła na wyodrębnienie z tejże kultury "grupę rzucewską ". Na miejscu znajduje się też stadnina, hotel, kawiarnia...

 

Krokowa

ZAMEK w Krokowej - niegdyś zamek obronny z XIV/XV w., otoczony fosą... Przy pałacu znajduje się spichrz z 1835 r. Dziś mieści się tutaj hotel, restauracja, centrum spotkań konferencyjnych oraz małe regionalne muzeum. Odbudowana fosa wyznacza granicę pięknego ogrodu. Obiekt częściowo udostępniony jest dla zwiedzających. Nieopodal znajduje się neogotycki kościół z 1850 r. Ciekawostką jest, że pałac i park Krokowskich znane są z powieści Żeromskiego .